4. januarja 1809 se je rodil Louis Braille, izumitelj pisave za slepe. Njegov genialni izum je pravzaprav povzročil revolucijo, saj so slepi končno lahko sami začeli pisati in brati, kar je omogočilo boljše izobraževanje in vključevanje v družbo.
Pisavo za slepe imenujemo brajeva pisava oziroma brajica. Posamezni brajevi znaki predstavljajo različne kombinacije izbočenih brajevih pik, s katerimi lahko zapisujemo črke, števila, ločila in druge simbole.
Brajeva pisava slepim in slabovidnim osebam omogoča, da s so v stiku s svetom in tako deležni enakih kulturnih vrednot ter možnosti za vključevanje v družbo.
Ko bi Louis Braille vedel, kakšen napredek med slepimi in slabovidnimi bo prineslo njegovih šest pik, bi bil nase gotovo ponosen. Vedeti je namreč treba, da je v teh šestih pikah skrito mnogo več kot le pisava. Za slepe je v teh šestih pikah skrit ves svet. Že kot otrok lahko s pomočjo brajice vstopiš v čudovit svet škratov, vil in drugih pravljičnih bitij, ki ti skozi prste burijo domišljijo, prihajajo v tvoje sanje, hkrati pa se kot vsi tvoji polnočutni vrstniki počasi spogleduješ z osnovnim znanjem in vsesplošno razgledanostjo.
Vir: Zveza slepih in slabovidnih
Morda se premalo zavedamo, da so se slepi ravno zaradi te pisave lahko dvignili iz roba človeške družbe, pisava jim je omogočila študij, delo in kar je najpomembnejše, ta pisava jim je odprla čudoviti svet proze in poezije. Odprla jim je pot do znanja. Kljub številnim pripomočkom in govornim sintezam, ki se sedaj nahajajo v naših pametnih napravah – telefonih, tablicah in računalnikih. Brajico danes uporabljajo slepi, pogosto pa tudi tisti, ki zaradi okvare vida ne zmorejo brati črnega tiska. Braillova pisava ima ključno vlogo v življenju milijonov slepih po vsem svetu, saj jim omogoča branje književnih del ali študij skupaj z videčimi vrstniki. Omogoča jim, da so v stiku s svetom in tako deležni enakih kulturnih vrednot ter možnosti za vključevanje v družbo. Izurjeni bralci Braillove pisave lahko preberejo do 200 besed na minuto. Pisava je bila prirejena za večino svetovnih jezikov, od albanščine do jezika plemena Zulu.
“V teh šestih pikah je skrito mnogo več kot le pisava. Za slepe je v teh šestih pikah skrit ves svet. Že kot otrok lahko z brajico vstopiš v čudovit svet škratov, vil in drugih pravljičnih bitij, ki ti skozi prste burijo domišljijo, prihajajo v tvoje sanje, hkrati pa se kot vsi tvoji polnočutni vrstniki počasi spogleduješ z osnovnim znanjem in vsesplošno razgledanostjo,” je o Braillovi pisavi zapisal slepi pesnik Sebastjan Kamenik.
Vir: Planinska zveza Slovenije
Globalno področje LIONS delovanja: Preprečevanje in lajšanje slepote in slabovidnosti
Eden pomembnih projektov Zveze Lions klubov Slovenije je zbiranje rabljenih očal. Slovenski Lions klubi smo s pomočju donatorjev, sodelavcev in podpornikov, v trinajstih letih zbrali že okoli 142.000 rabljanih očal.
Vir: Lions International in Lions Slovenija