V četrtek, 27. maja 2021 se je guverner Danilo Tomšič udeležil sprejema pri predsedniku države Borutu Pahorju v zahvalo za aktivno podporo Lions Slovenija pri vključevanju jezika gluhoslepih v ustavo Republike Slovenije.” Dogodka se je udeležil skupaj s člani Združenja gluhoslepih Slovenije DLAN.

Slovenija bo prva država v Evropski uniji, ki bo v svojo ustavo vpisala pravico do uporabe jezika gluhoslepih, in peta država (poleg Avstrije, Finske, Madžarske in Portugalske), ki bo v ustavo vpisala pravico do uporabe znakovnega jezika.

slepogluhi na obisku v predsedniški palači. Po dva se pogovarjajo z rokami
Guverner Lions Slovenija Danilo Tomšič na sprejemu pri predsedniku Borutu Pahorju skupaj z gluhoslepimi na temo vpisa pravic gluhoslepih v ustavo RS.

Predsednik Pahor je ob tem poudaril »Lahko smo boljši, bolj plemeniti in bolj vključujoči. To je duh slovenske ustave.«. Sprejema sta se udeležila tudi Jožica Atelšek, članica združenja in prva slovenska gluhoslepa pisateljica, in pisatelj Štefan Kardoš – predstavila sta njun roman »Plastenje s(r)amot«, ki je izšel pred kratkim in pripoveduje o prvi gluhoslepi pisateljici pri nas, njeni težki življenjski zgodbi in uresničitvi dolgoletnih sanj.

Po besedah predsednika Pahorja gre za velik, prelomen korak v tisto smer, o kateri so o naši skupni prihodnosti razmišljali tudi pisci slovenske ustave. Prav na predvečer praznika ustanovitve naše države, tako predsednik republike, dobivamo sporočilo optimizma in poguma ljudi, ki so dolga desetletja verjeli, da je vendarle mogoče, da smo bolj enakovredni, enakopravni in imamo enake možnosti. Predvsem pa, da to ni nemogoče.

Člani združenja DLAN z dr. Simono Gerenčer, pionirko dela z osebami z gluhoslepoto na Slovenskem, so v Predsedniški palači predstavili pot, ki so jo prehodili od začetka rabe svojega jezika, jezika gluhoslepih, do danes, ko smo tik pred tem, da se z ustavo RS zagotovi svobodna uporaba in razvoj jezika gluhoslepih in slovenskega znakovnega jezika. S tem bo država priznala gluhoslepoto kot samostojno invalidnost in ljudi z gluhoslepoto kot samostojno skupino invalidov z lastno skupnostjo, kulturo, jezikom in organizacijo.  Dr. Simona Gerenčar se je v svojem nagovoru za vso ponujeno pomoč in podporo posebej zahvalila tudi lionkam in lionom, na čelu z guvernerjem, mag. Danilom Tomšičem.

5 Komentarjev

dobry sklep · 22. 3. 2024 ob 1:23

Wow, amazing blog layout! How long have you ever been blogging for?
you make running a blog glance easy. The total glance
of your website is magnificent, let alone the content material!
You can see similar here ecommerce

ecommerce · 22. 3. 2024 ob 5:28

When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and
now whenever a comment is added I get 4 emails with the same comment.
Is there an easy method you are able to remove me from that service?
Thanks a lot! I saw similar here: E-commerce

e-commerce · 24. 3. 2024 ob 14:54

Good day! Do you know if they make any plugins to assist
with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog
to rank for some targeted keywords but I’m not
seeing very good success. If you know of any please share.
Thank you! You can read similar text here: Dobry sklep

GSA Verified List · 3. 4. 2024 ob 17:02

Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my website
to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

If you know of any please share. Cheers! I saw similar text here: Auto Approve List

Backlinks List · 6. 4. 2024 ob 8:04

Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine
Optimization? I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
If you know of any please share. Kudos! I saw similar
blog here: List of Backlinks

11 + twenty =