Dragi Lioni,

naš tokratni novičnik je drugačen. K sodelovanju smo povabili izjemnega Liona, prejšnjega guvernerja Slavka Stošickega, ki številne navdušuje na svoji bogati lionistični poti. Ker ga vse življenje spremlja raziskovalno delo, iskanje rešitev in snovanje le teh, se je odločil, da spremlja in analizira razvoj pojav virusa COVID-19. Zato ga mnogi z zanimanjem spremljamo in beremo na družbenih omrežjih, tokrat pa je svoje misli in znanje strnil za nas Lion in pripravil prispevek »Kako smo in bomo živeli z virusom?«. Pri tem je izpostavil, da je problem virusa in vsega kar je in še vedno ob njem nastaja, obravnaval brez političnih opredelitev in pojavov: »Moje delo je temeljilo izključno na načelu, ki ga Lioni poznamo in spoštujemo »Razprava o vsem kar je v splošno korist brez političnih, verskih ali katerih koli drugih opredelitev.«

Prispevek si lahko v CELOTI preberete na tej povezavi: STOŠICKI: Kako smo in bomo živeli z virusom?

Dragi Lion Slavko hvala za tvoj prispevek. Želim vam prijetno branje in razmislek o trenutnih okoliščinah.

Z vami delimo poudarke:

• Nevidno je postalo vidno, bi lahko zapisal ob sedanjih dogodkih, v katerih je neviden virus povzročil toliko vidnih sprememb. Čeprav se virus ne prehranjuje, ne diha in se ne premika sam, je s svojo prisotnostjo ogrozil človeštvo. Postal je tako popularen, da se z njim ukvarjajo zdravniki, politiki, ekonomisti, gospodarstveniki, analitiki, fiziki, raziskovalci in masovno tudi prebivalci tega sveta. Kot Lion sem se ob izbruhu pandemije vprašal, kaj lahko storim in kako lahko pomagam v teh nastalih razmerah. Ker me vse življenje spremlja raziskovalno delo, iskanje rešitev in snovanje le teh, sem se odločil, da spremljam in analiziram razvoj pojava virusa COVID-19. Svoje delo sem zasnoval na do tedaj znanih strokovnih virih, proučil razvoj dogodkov v pokrajini Hubei na Kitajskem, spremljal številno literaturo in članke, ki so nastajali po svetu, izdelal lasten primerljiv model napovedi za Slovenijo ter kritično presojal in obveščal o dogajanjih v Sloveniji…
  • Dejstvo je, da so bile prve napovedi strokovne javnosti (slovenskih epidemiologov in infektologov), da bomo imeli na višku epidemije 1.450 ljudi na intenzivni negi, kar sem izpodbijal z lastno ugotovljenimi modeli, ki so nakazovali število 254 obolelih. K sreči se niti eden niti drugi scenarij po zaslugi spoštovanja ukrepov in veliki samozaščiti državljanov ni uresničil. Zato niso argumentirane izjave vlade, da smo z ukrepi zamujali in da socialna distanca ni dala dovolj dobrih rezultatov. Vlada je zato uvedla dodaten ukrep omejevanja gibanja v okviru občin, kar je temeljilo na neosnovanih, izkrivljenih ter prirejenih informacijah o združevanju ljudi v turističnih krajih.
  • Vzpostaviti bo potrebno nove poslovne povezave in obnoviti dosedanje. Ne glede na doseženo pa bo v prihodnje še vedno prioriteta skrb za  samozaščito. Navadili smo se nošenja obraznih mask, spoštujemo pravila distanciranja, obiskovanja trgovin in v zavest nam je prodrlo dejstvo kako virus deluje. To bomo v prihodnosti še vedno potrebovali, saj lahko pričakujemo ponovitev prisotnosti virusa COVID-19. Ponovitev bo zaradi sedanjih izkušenj nedvomno milejša. Žal bomo morali biti pripravljeni, da nas bo ponovni val dosegel v jeseni. Na podlagi informacij iz dežel, kjer so virus omejili vidimo, da se je ta ponovno pojavil kasneje. Gre za dejstvo, da se potem, ko država sprosti ukrepe (v okolju pa so še osebe z virusom) ponovno vzpostavi dinamika prenosa virusa.

Prepričani smo, da vam je razmišljanje Slavka Stošickega odgovorilo na marsikatero vprašanje.

Veseli smo, da ste Lioni tudi ta teden bili aktivni. V sodelovanju z Lidl Slovenija smo dostavili sadje UKC Maribor in Ljubljana, kar bomo počeli vsak teden.

Naslednji teden 28. aprila 2020 bomo ob 18.uri ponovno organizirali izobraževanje za uporabo ZOOM aplikacije za bodoča vodstva, prijave zbira tajnik distrikta Tomaž Podlesnik.

Zaživela bo nova šola za bodoča vodstva na daljavo, vse informacije bosta posredovali Lorena Hus in Mateja Hochstatter.

Veseli smo vseh vaših zgodb o aktivnem delovanju  in sodelovanju vašega kluba na pr@lions.si.

Želimo vam prijetne praznike, predvsem pa ostanite zdravi v varnem zavetju svojega doma.

Objem!