16. junija 1995 so Ernest, Boris, Igor, Robert, Borut, Mitja, Danilo, Žarko, Polona, Cezar, Vojko, Edi, Viktor, Milan, Dragan, Branko in Mario pod botrstvom Vasje Klavora in sponzorstvom LK Nova Gorica ustanovili LK Soča Kobarid. Že istega leta so 17. 11. 1995 organizirali svoj prvi dobrodelni večer.

17. oktobra 2015 smo se ponovno srečali v Alp hotelu v Bovcu in praznovali dvajset letnico delovanja kluba. Na prireditvi so se članom kluba pridružili družinski člani, prijatelji in Lioni iz sosednjih klubov v coni, Lioni iz Tolmezza, častni gost je bil slovenski guverner Branko Dolenc. Na slavnostni prireditvi je goste nagovorila letošnja predsednica Lions kluba Soča Kobarid Branka Hrast Debeljak.

Osnovno poslanstvo lionizma, ustvarjati in krepiti duha sporazumevanja med ljudmi vsega sveta za človekoljubne potrebe in prostovoljno pomagati v ožjih in širših skupnostih, je bilo vodilo vseh dvajsetih let. Delovanje kluba je v preteklih dveh desetletjih daleč preraslo začetno idejo lionizma – pomagati slepim in slabovidnim. Naravne nesreče, osebe s posebnimi potrebami ali hudimi zdravstvenimi težavami, na srečo pa tudi izjemni mladi talenti, so bili povod za številne dobrodelne akcije kluba, s katerimi smo prižgali prenekatero iskrico upanja in solzo sreče v očeh prejemnikov pomoči.

Po dveh desetletjih v klubu, ki danes šteje 27 članov, ni zmanjkalo začetnega zagona in energije. Naše delo ni ostalo neopaženo in za svoje delovanje smo že nekajkrat prejeli laskav naziv Club excellence, pred dnevi ponovno za lansko lionistično leto. To so priznanja za  plodna leta. Lansko je bilo še posebno, saj smo kot botrski klub pomagali pri ustanovitvi LK Idrija, z dobrodelnimi akcijami smo zbirali sredstva za različne namene, obenem pa nismo pozabili na izobraževanje in druženje tako med člani kluba kot s sosednjimi klubi z obeh strani meje.

Prejeto priznanje Club excellence je vedno velika obveza za naprej. To obvezo jemljemo zelo resno. Letošnje lionistično leto smo zato začeli s poletnimi izmenjavami mladih – gostili smo mladenko iz Izraela in na Lions tabor na Portugalsko poslali dekle iz naših krajev. Veselili smo se odprtja multisenzorične sobe na OŠPP v Tolminu, za opremo katere smo v preteklih letih zbirali sredstva skupaj s slovenskim društvom Ruti iz Švice. Podprli smo poletni likovni tabor DSSS, katerega dela bodo konec meseca na ogled v tolminski knjižnici, nadaljujemo pa tudi z zbiranjem sredstev za dvigalo v VDC Tolmin.

Letošnji guverner Branko Dolenc je na prireditvi podelil priznanja ustanovnim članom za 20-letnico lionističnega delovanja. Guverner je podelil še posebno priznanje lanskoletnega predsednika Lions Club International Joe-ja Prestona našemu lionu Radku Carliju, in sicer za širjenje lionizma in prizadevanje za širjenje članstva in ustanovitev novega LK.

Ponosni smo na vsa prejeta priznanja in vsem članom, prejemnikom, iz vsega srca čestitamo.

20-letnico LK Soča Kobarid smo obeležili z eno samo mislijo – POMAGAMO.

Foto: Lions klub Soča Kobarid